Prof. dr hab. Andrzej Szyjewski jest religioznawcą oraz etnologiem religii, pracuje naukowo i wykłada w Instytucie Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się m. in. teorią mitu, szamanizmem, religiami Australii i Oceniani, a także literaturą piękną w kontekście mitologicznym. 21 lutego prof. Szyjewski gościł w naszej szkole, gdzie spotkał się z uczniami klas humanistycznych, aby opowiedzieć o mitologicznym wymiarze twórczości J. R. R. Tolkiena. Pan profesor Szyjewski w bardzo interesujący i urozmaicony sposób mówił o historycznych, językowych oraz literackich inspiracjach, jakie wpłynęły na pracę Tolkiena. Wyjaśnił wiele wątków związanych z  językiem elfów; z magią oraz bogatą symboliką zawartą we “Władcy pierścieni”, “Silmarillionie” czy “Hobbicie”. Odpowiedział też na pytania młodzieży i nauczycieli.
Fot.: Łukasz Król z I h, tekst: Marcin Urbaniak

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/fotokronika/public_html/2014/02/tolkien”]