W dniach 09.-17. października 6 uczniów z naszej Szkoły (Karolina Dziubek i Hubert Stinia z III i, Weronika Kolarz, Weronika Węgrzyn, Nina Szul i Sebastian Krystian z II d) pojechało pod opieką p. prof. Beaty Wabersich-Gierlickiej do Weimaru, by wziąć udział w spotkaniu z uczniami z 5 innych państw, tj. ze Słowacji, z Holandii, Włoch (Südtirol), Rumunii i Niemiec. Ten międzynarodowy projekt pod nazwą SchulBrücke Europa jest finansowany ze środków fundacji Robert Bosch Stiftung.
Czas upłynął bardzo pracowicie. Tegoroczne spotkanie z tematem przewodnim „Przyszłość narodów w zjednoczonej Europie” miała swoje podtematy, tzn. uczniowie brali udział w spotkaniach i wykładach oraz przeprowadzali projekty w międzynarodowych grupach na tematy historii i polityki Europy oraz tożsamości narodowej od antyku po czasy współczesne, łącznie ze swoimi własnymi wyobrażeniami pod nazwą „Moja wizja Europy w przyszłości”, który to projekt miał najprzeróżniejsze formy – od dialogu, poprzez wykład, monolog, scenki teatralne, pamiętnik. Prezentacje uczniów wynikały z przeszłości, bo historia zatoczyła tu wielokrotnie koło, ale nie tylko. Wszyscy bardzo się napracowali, ale i zintegrowali, przy pożegnaniach płynęło morze łez. Takie projekty to duża szansa na wymianę doświadczeń i myśli, ale i na integrację, co w Weimarze z pewnoscią miało miejsce.
Przyszłoroczne spotkanie SchulBrücke będzie miało miejsce w Heidelbergu.
Tekst: Beata Wabersich-Gierlicka, fot. organizatorzy

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/fotokronika/public_html/2015/10/schulbruecke”]