W ramach projektu Erasmus+ “Szkoły dla przyszłych pokoleń”, w którym VIII LO uczestniczy jako szkoła partnerska Polskiej Akcji Humanitarnej, w kilku klasach została przeprowadzona lekcja “Globalne nierówności” (godzina wychowawcza lub lekcja języka obcego) w oparciu o materiał edukacyjny wypracowany przez następujące organizacje i instytucje: Oxfam w Wielkiej Brytanii i we Włoszech, Centre for the Advancement of Research and Development in Educational Technology – CARDET, University College London i PAH. Uczniowie zapoznali się z zagadnieniem nierówności na podstawie przykładu opieki zdrowotnej w Ghanie, poznali czynniki, które wciąż ograniczają wielu kobietom dostęp do pomocy medycznej i dowiedzieli się, dlaczego kolejne inwestycje są wciąż potrzebne do poprawy systemu zdrowia i realizacji piątego Milenijnego Celu Rozwoju. Celem lekcji było także rozwinięcie u uczniów umiejętności krytycznego myślenia i dzielenia się opiniami na temat radzenia sobie z nierównymi szansami.
Problematyka ta była kontynuowana podczas wymiany z Moll-Gymnasium w Mannheim. Uczniowie pracowali w grupach polsko-niemieckich nad projektem “Razem a nie obok siebie”; Polska, Niemcy i globalne problemy świata”. W projekt “Szkoły dla przyszłych pokoleń” w roku szk. 2015/2016 zaangażowani byli następujący nauczyciele: Barbara Chwastek, Bożena Cudak, Joanna Szełęga i Szymon Skrzypek.

tekst: B. Cudak, fot.: DSz, Agnieszka Jurec i Filip Szczybura z II j, J. Szełęga

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/fotokronika/public_html/2016/04/warsztaty_Erasmus”]