Wspaniali 2024

Laureatami XXX jubileuszowej edycji konkursu “8 Wspaniałych” z naszej szkoły zostali: Julia Legomska z II a oraz Mateusz Gwiazda z IV c.

Konkurs promuje młodych ludzi, którzy bezinteresownie podejmują różne działania dla dobra lokalnych społeczności, chętnie pomagają osobom potrzebującym, pozytywnie wyróżniają się w środowisku, są konsekwentni i wytrwali w pokonywaniu trudności.

Wczoraj odbyła się uroczysta Gala, podczas której nadano Wspaniałym ten zaszczytny tytuł. Oprócz naszych uczniów tytuły uzyskali uczniowie VII, XV, III i XVI LO oraz SP18 i 41.

Serdecznie gratulujemy!!!

Kim są i jak lubią pomagać krakowscy „Wspaniali” 2024?

(poniższy tekst ze strony: https://www.krakow.pl/aktualnosci/282243,34,komunikat,_wspaniala_osemka__2024___to_juz_jubileusz_robienia_dobra.html)

Julia Legomska, uczennica VIII LO

W wolontariacie działa od 5 lat. W samorządzie szkolnym kieruje sekcją wolontariatu. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Rodziców i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Tęcza”. Wspólnie z innymi uczniami uczestniczy w miejskim projekcie #Ogarniam życie. Koordynuje całoroczny projekt fundacji Alma Spei – Hospicjum Dziecięce. Współorganizowała kiermasz świeczek wykonanych przez niepełnosprawną dziewczynę. Zaangażowała się wraz ze swoją rodziną w pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Od 9 lat regularnie trenuje hip-hop i startuje w turniejach. Posiada patent żeglarski i żeglowanie staje się jej pasją.

Mateusz Gwiazda, uczeń VIII LO

W wolontariacie działa od 2012 roku. Od trzech lat pełni funkcję przewodniczącego klasy. W samorządzie szkolnym pełnił funkcję zastępcy prezydenta. Organizował wiele szkolnych projektów, m.in. igrzyska sportowe połączone ze zbiórką środków finansowych na pomoc Ukrainie. W 2023 roku został Młodzieżowym Ambasadorem Budżetu Obywatelskiego. Prowadził warsztaty dla około 1000 uczniów z 13 liceów. Jest członkiem Klubu Sportowego „Podwawelski” i reprezentantem Polski na międzynarodowych zawodach w rock and rollu akrobatycznym. Corocznie angażuje się w akcje Szlachetnej Paczki. W 2022 organizował strefę kibica VIII LO podczas mistrzostw świata w piłce nożnej. Był w szkole inicjatorem projektu „8 ligi mistrzów” – rywalizacji uczniów w sporcie i aktywności społecznej.