Scena wielka otwarta – Kościół Boga czy Czarta…

Te słowa zna każdy ósemkowicz. Co roku zaczynają uroczystość Ślubowania klas 1 naszego liceum – recytowane lub śpiewane przez aktorów szkolnego Teatru.

Ci, którzy je wypowiadają – a jest to cytat z Wyzwolenia Stanisława Wyspiańskiego – doskonale wiedzą, że Scena VIII Liceum ma tylko jednego władcę i jest nim Sławomir Rokita – deux ex machina Teatru VIII Liceum.

BIOGRAM ZE STRONY TEATRU IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO

Urodzony w 1948 roku. Absolwent PWSTvFT w Łodzi. W zespole Teatru im. Juliusza Słowackiego jest od 1971 roku.

Grał tutaj m.in. w: Co się komu śni Ernesta Brylla w reż. Krystyny Skuszanki (1972), Rewizorze Mikołaja Gogola w reż. Jerzego Krasowskiego (1972), Metafizyce dwugłowego cielęcia Stanisława Ignacego Witkiewicza w reż. Jerzego Golińskiego (1974), Zamku Franza Kafki w reż. Wojciecha Szulczyńskiego (1976), Oskarżycielu publicznym Fritza Hochwaldera w reż. Mieczysława Górkiewicza (1980), Onych Stanisława Ignacego Witkiewicza w reż. Rudolfa Zioły (1985), Amadeuszu Petera Shaffera w reż. Vladimira Strniskiego (1986), Boboku Fiodora Dostojewskiego w reż. Walerego Fokina (1993), Martwych duszach Mikołaja Gogola w reż. Walergo Fokina (1993), Naszym człowieku Aleksandra Ostrowskiego w reż. Walerego Fokina (1994), Idiocie Fiodora Dostojewskiego w reż. Barbary Sass (2002), Kaliguli Alberta Camusa w reż. Agaty Dudy-Gracz (2003), Ożenku Mikołaja Gogola w reż. Macieja Sobocińskiego (2004), Operze za trzy grosze Bertolta Brecha w reż. Rudolfa Zioły (2004), Weselu Stanisława Wyspiańskiego w reż. Bodolaya (2007), Franku V Friedricha Dürrenmatta w reż. Krzysztofa Babickiego (2008), Draculi Brama Stokera w reż. Artura Tyszkiewicza (2008), Beatrix Cenci Juliusza Słowackiego w reż. Macieja Sobocińskiego (2009), Ziemi obiecanej Władysława Reymonta w reż. Wojciecha Kościelniaka (2011), Maskaradzie Michaiła Lermontowa w reż. Nikołaja Kolady (2013), Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej w reż. Agaty Dudy-Gracz (2013).

Poza pracą w teatrze aktor może poszczycić się wieloma rolami w filmach fabularnych, np w: Karolu – człowieku, który został papieżem w reż. Giacomo Battiato (2005), Janosiku. Prawdziwej historii w reż. Agnieszki Holland i Kasi Adamik (2009), Świętym interesie w reż. Macieja Wojtyszki (2010), Chrzcie w reż. Marcina Wrony (2010), Papuszy w reż. Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze (2013), Hyclu w reż. Darii Woszek (2015), Demonie w reż. Marcina Wrony (2015), Ataku paniki w reż. Pawła Maślony (2017).

Kiedy przyszedł do VIII – tego już sam nie pamięta. Odpowiada, że chyba w końcówce lat 90-tych. Pierwsze plakaty sztuk, które mamy w liceum są z początku XXI wieku. Jedno jest pewne – od samego początku Teatr jest jego autorskim pomysłem, a on sam dla swoich aktorów jest mistrzem, mentorem i autorytetem.

Teatr w VIII to nie kółko ani zabawa. To ciężka praca, w której odnaleźć się może każdy. Co roku pracę zaczyna nowa trupa gotowa do rozwoju swojego talentu. Nauczyć się można ekspresji, emocji, śpiewu, ruchu scenicznego. Poznać wielkie teksty dramatu (Sofokles, Wyspiański czy Szekspir), ładne i przyjemne wierszyki (Brzechwa czy Tuwim), dzieła znane i zapomniane. Żaden sezon naszego Teatru nie jest taki sam.  Musical, komedia, tragedia – Odys szukający drogi do Itaki, albo uczniowie, którzy popsuli globus – tu znajdzie się miejsce na wszystko. Pan Sławomir Rokita zadba o przygotowanie, a jego wieloletnia współpracownica pani Monika Bylica o aranżacje muzyczne.

Pytany o plany na następne sezony zawsze odpowiada, że to zależy od tego kto przyjdzie na zajęcia – dopiero obsada pokaże mu sztukę, którą może do nich dopasować. Przyjść może każdy – wspanialszej przygody w murach VIII nie znajdziecie.

Ta strona wymaga ciasteczek dla pełnej funkcjonalności. View more
Akceptuj
Odrzuć