21 listopada 2011 roku  o godzinie 17.00 odbyła się w II LO w Krakowie impreza literacka na cześć wybitnego niemieckiego pisarza i poety Heinricha von Kleista. Internationales Literaturfestval Berlin  zaprosił czytelników z całego świata  w 200 rocznicę śmierci tego genialnego ekscentryka  do wspaniałej inicjatywy „Worldwide reading in  memory of Heinrich von Kleist on 21. November 2011. Spektakularna śmierć Kleista nad jeziorem Wannsee w Berlinie właśnie 21.11.2011 –  zabójstwo swojej ukochanej, nieuleczalnie chorej Henriette Vogel  oraz samobójstwo samego poety – po dziś dzień jest pożywką dla wielu pisarzy, poetów, reżyserów. Również w Polsce.
Uczniowie krakowskich liceów, realizujących prestiżowy program DSD z języka niemieckiego przygotowali czytanie wybranych fragmentów  dzieł Kleista w czterech językach: niemieckim, francuskim, angielskim i polskim. Wersję niemiecką przygotowali dwaj uczniowie z naszego liceum, którzy w tym roku przystępują do egzaminu DSD II: Kinga Czekaj i Maciej Horwacik.  W przygotowanie włożyli wiele trudu. Za to ich wersja była piękna. Również wersja angielska i francuska zostały  przekonująco zaprezentowane. Publiczmość doceniła kompetencje wielojęzycznego czytania ze zrozumieniem swoich kolegów i koleżanek. Dekoracja sceny, oprawa muzyczna – chór II LO i  Bach na trąbce w wykonaniu Natana Rychłowicza z II LO, „Widokówki” z cytatami Kleista dla każdego gościa, inteligentna i szarmancka konferansjerka  Małgorzaty Kłosek z I LO przyczyniły się do tego, iż była to 45 minutowa udana uczta literacka. Cieszę się, że 13 ucniów klasy 2 C z naszej szkoły brało udział w tym literackim happeningu. W tym dniu w ramach Worlwide reading  odbyły się  na całym świecie  od Zelandii, poprzez Chiny, obie Ameryki po Kraje arabskie  – 152 imprezy. Wśród nich była nasza inicjatywa „Modelu Krakowskiego DSD”. To jest coś!
Tekst: K. Götz

[foldergallery folder=”wp-content/uploads/fotokronika/public_html/2012/11/kleist”]